Nášivka Občianska vlajka Moravy s orlicou Velcro A-32-SZ

Kód: 4203232
Novinka
Neohodnotené
Značka: NAVYS
€5 €4,13 bez DPH
Skladom
Môžeme doručiť do:
1.6.2023

Nášivka občianskej vlajky Moravy s orlicou. Tradičné prevedenie vlajky Moravy, žlto-červená bikolóra doplnená o moravský znak s orlicou. Horný pruh je žltý, spodný je červený. Uprostred je zemský znak.

Detailné informácie

Podrobný popis

Nášivka Občianska vlajka Moravy s orlicou Velcro A-32-SZ

Tradičné farby Moravy žltá a červená boli v minulosti interpretované na základe znenia listiny cisára Bedřicha III. zo 7. decembra 1462. Cisár sa vtedy odmenil moravským stavom za ich udatnosť a pomoc večnou pripomienkou. Na ich žiadosť a po múdrej porade svojich verných (zároveň za účasti Jiřího z Poděbrad, kráľa českého a markgrófa moravského), zlepšil zo svojej cisárskej autority, plnosti svojej moci az vlastného rozkazu znak Moravského markrabstva tak, že (bielo) strieborno-červené šachovanie orlice zmenil naveky na (žlto)zlato-červené: [Cisársky diplom sa nevzťahoval na erb moravského markgrófa, ktorý podržal pôvodné tinktúry šachovania.] „Takto usporiadaný erb povedané Markrabstvo moravské, ako predtým užívalo a ním sa pýšilo, vo všetkých konaniach vôbec a tešiť sa z neho v budúcich časoch navždy.“ V listine pod pečaťou cisárskeho majestátu sa tiež uvádza, že sa jedná o zvláštnu milosť a nedotknuteľnú moravskú zemskú slobodu, ktorú nesmie žiadny človek porušiť. Inak by bol postihnutý prísnym trestom Svätej ríše a poplatkom sto hrivien rýdzeho zlata. Moravania si preto nechávali potvrdzovať toto vzácne privilégium pri každom vzdávaní holdu moravskému markabetu.

  • Patch Civic vlajka Moravia with eagle Velcro A-32-SZ
  • zlato-červená bikolóra: zemská autonómia a svojbytnosť
  • kvalitná celovyšívaná nášivka na suchý zips
  • dvojito obšité okraje / lemovanie
  • zadná strana so suchým zipsom pre ľahké uchytenie
  • vysoká kvalita materiálu a detailné spracovanie
  • dostupné vo verzii na prišitie , alebo   na suchý zips
  • vyrobené v Českej republike
  • nový tovar

Rozmery: 82 x 55 mm / 8,2 x 5,5 cm (šírka x výška)

Hmotnosť: cca 7g

Farba: žltá (zlatá), červená, modrá

Výrobca: NAVYS ®

Moravský znak

Moravský znak je tvorený modrým štítom, na ktorom je umiestnená šachovaná orlica so zlatou zbrojou korunovaná zlatou heraldickou korunou. V prípade moravského znaku sa v histórii používali dva farebné varianty šachovania orlice. Pôvodné, pochádzajúce z polovice 13. storočia, je strieborno-červené a bolo prvýkrát použité za markgrófom Přemysla III. (markrabie 1247-1278, od 1253 ako Přemysl Otakar II. aj český kráľ).

Na základe moravského erbového listu cisára Svätej ríše rímskej Fridricha III. zo 7. 12. 1462 ako vďačnosť za moravskú vojenskú pomoc za panovania moravského markgrófa Jiřího z Kunštátu a Poděbrad bolo šachovanie moravskej orlice na žiadosť moravského hajtmana Henricha z Lipé a moravských stavov zmenené zo striebornej na zlaté

Pri zobrazení erbu Svätej ríše rímskej s erby kvaterniónov ríše, kde sa zobrazoval znak Moravského markrabstva, sa naďalej používal variant strieborno-červený. Rovnako v strednom a veľkom habsburskom znaku bol naďalej používaný strieborno-červený variant moravskej orlice. Aj dvorský dekrét z 22. 8. 1836 vydaný v súvislosti s úpravou znaku nového panovníka Ferdinanda Dobrotivého uvádza šachovanie moravskej orlice strieborno-červenej.

Moravský zemský snem sa roku 1848 uzniesol na používaní zlato-červeného šachovania v návrhu novej zemskej ústavy slovami: „Krajina moravská podrží svoj doterajší erb zemsky, totiž: orlicu zlato a červeno v modrom poli kockovanú, napravo hľadiacu a korunovanú.“

Do roku 1915 panoval erbový dualizmus, kedy moravská orlica mala na ríšskom znaku strieborno-červené šachovanie a zemské orgány užívali zlatočervené šachovanie, z ktorého sa vyvinula aj žltočervená moravská vlajka

Po roku 1918 sa prešlo na užívanie pôvodnej strieborno-červenej moravskej orlice v modrom poli, pretože vychádza z tradičných slovanských farieb – červenej, bielej a modrej. Strieborno-červený variant zostal aj vo veľkom znaku Protektorátu Čechy a Morava,

Dnes je strieborno-červená moravská orlica obsiahnutá vo veľkom znaku republiky a znaku kraja Olomouckého, Zlínskeho, Moravskosliezskeho, Pardubického a Vysočiny, Juhomoravského kraja, je štvrtený a má v prvom poli moravskú orlicu strieborno-červenú a vo štvrtom zlato-červenú.

Moravská vlajka

Heraldická moravská vlajka je modrá so šachovanou moravskou orlicou. Pri popise vlajok sa podľa vexilológie (náuka o vlajkách) používa označenie biela a žltá farba, hoci v heraldice u erbov ide o strieborný a zlatý kov.

Moravskú vlajku vo variante vzniknutej v 19. storočí tvoria dva rovnako široké pruhy, horný žltý a dolný červený. Na rozdiel od znakov, ktoré boli ako znamenie právneho štatútu udeľované panovníkom alebo na základe jeho splnomocnenia inou osobou, vlajky vznikali pôvodne bez právneho aktu bežným používaním,

Žltočervené farby moravskej vlajky vychádzajú zo šachovania moravskej orlice, ktorá sa od roku 1462 používala v dvoch variantoch. Zatiaľ čo pri znaku sa dnes používa pôvodný strieborno-červený variant, pri vlajke sa v 19. storočí ustálili farby žltá a červená, vychádzajúca zo zlato-červeného šachovania. Takto boli moravské farby upravené uznesením Moravského zemského snemu roku 1848 az nich sa vyvinula moravská vlajka používaná od 19. storočia.

Moravskú vlajku stále upravujú predpisy vydané v 19. storočí a historicky vzniknuté zvyklosti, pretože až do 19. storočia bol prameňom práva u nás aj obyčaj. Platí tu recepcia práva habsburskej monarchie novým československým štátom, ktorý prevzal platné právo na území Čiech, Moravy a Sliezska, či už bolo vytvorené ústrednými orgánmi vo Viedni alebo orgánmi krajín. V roku 1920 bol prijatý nový zákon o štátnych symboloch, ktorý sa však nedotkol zemských vlajok. Moravského znaku sa dotkol tak, že zmenil šachovanie orlice zo zlatého na strieborné.

Po roku 1989 sa znovu začalo uplatňovať užívanie moravskej vlajky, pričom popri žltočervenej variante sa objavuje aj ďalší, kedy sa na moravskú vlajku kladie zemský znak. Umiestnenie znaku na vlajku je možné, ale popiera pôvodný zmysel vlajky ako symbolu odvodeného od znaku jeho zjednodušením na použitie farieb znaku.

Stalo sa tradíciou 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metoda – hlavných patrónov Moravy a patrónov Európy (od 1980 spolu so sv. Benediktom) – vyvesovať moravskú vlajku. Možno ju vyvesiť aj trvalo. Vyvesovanie moravskej vlajky nie je právom upravené. Záleží na vyvesovateľovi, či užije moravskú vlajku v jej žltočervenej podobe alebo heraldickú vlajku modrú, na ktorej je bielo-červená šachová orlica.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: